Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Kúpa stavebného pozemku. Na čo si dať pozor?

Pridané: 8.7.2019

Výber dobrého pozemku je predpokladom dobrého bývania.

Kto sa nepohybuje v oblasti predajov stavebných pozemkov, často ani nevie čo robiť a na čo všetko si dať pri kúpe pozor. V tomto článku vám detailne popíšeme postup, pri ktorom vám bude kúpa stavebného pozemku oveľa jasnejšia.

Predtým než si kúpite stavebný pozemok:

Zájdite si na stavebný úrad

Na miestnom stavebnom úrade zistíte, či nie je pozemok v ochrannom pásme a či je na ňom možné stavať. Na pozemkoch, ktoré sú v ochrannom pásme nie je možné stavať, a to bez výnimky.

Zistite si UPI (územno plánovacia informácia)

Územno plánovaciu informáciu by vám mal zdeliť samotný majiteľ pozemku. Ide o informáciu do akej výšky a šírky môžete na pozemku stavať. Vydávajú ju tiež mestá a obce na základe písomnej žiadosti.

Zistite, kde je infraštruktúra

Overte si, kde sa nachádza elektrický prívod, odpadové vody alebo kanalizácia, voda prípadne studňa. Všetky siete by sa mali ideálne nachádzať v blízkosti, na hranici s pozemkom. Ak tomu tak nie je, budete si musieť na vlastné náklady dotiahnuť chýbajúce siete. Väčšina novostavieb nahradzuje plyn elektrinou. Náklady na vykurovanie sú približne rovnaké pre plyn, aj pre elektrinu.

Overte si, že k pozemku vedie príjazdová cesta

Na pozemok bez príjazdovej cesty nedostanete hypotéku v žiadnej banke. Neurobte preto základnú chybu a radšej si overte, či k pozemku vedie príjazdová cesta.

Myslite do budúcna

Ak máte deti, dobre si zistite vzdialenosť od škôlky, prípadne školy. Vzdialenosť a dostupnosť mestskej hromadnej dopravy od vášho pozemku môže byť rozhodujúcim kritériom.

Čo všetko určuje cenu stavebného pozemku?

  • Lokalita– v centre mesta a v atraktívnej lokalite budú ceny pozemkov vyššie.
  • Veľký záujem iných kupcov – pri veľkom záujme iných kupcov sa zvyšuje aj cena pozemkov.
  • Množstvo dostupných pozemkov – čím menej pozemkov je na predaj, tým vyššia cena pozemkov.
  • Dopravná dostupnosť – vyššie ceny pozemkov sú v lokalitách s dobrou dopravnou dostupnosťou, napojením na diaľnicu a pod.

Pri kúpe stavebného pozemku musíte dopredu zvážiť niekoľko faktorov. Dúfame, že sme vám týmto článkom pomohli a uľahčili vám prácu pri hľadaní informácií. Pokiaľ si chcete kúpiť pozemok a postaviť tam svoj vysnívaný rodinný dom, tak si to rozhodne zaslúži vašu plnú pozornosť.

 

autor: Silvia Šalagová